Praca w domowym gabinecie wymaga nie tylko umiejętności koncentracji i konsekwencji, ale również odpowiednich warunków. Do najważniejszych z nich należy dostęp do światła. Podpowiadamy jak zaprojektować oświetlenie gabinetu, by sprzyjało efektywnemu wykonywaniu obowiązków.
Naturalne światło
Po pierwsze – dostęp do naturalnego źródła światła. Najlepiej, by domowe biuro, w którym pracujesz, usytuowane było blisko okna od strony wschodniej lub północnej. Dzięki temu, rozproszone światło będzie pomagało Ci w skupieniu się na zaplanowanych zadaniach. Przy okazji, poprawi się nasze samopoczucie i umiejętność koncentracji. Istotne również, by światło padało z lewej strony. W przypadku osób leworęcznych – z prawej. Sprawi to, że znacznie mniejszy się kontrast pomiędzy cieniem naszej ręki, który potrafi dekoncentrować w czasie pisania.
Lampa w dobrym miejscu
Kolejnym niezwykle ważnym elementem projektowania oświetlenia gabinetu jest dobranie funkcjonalnej lampy. Szczególnie polecane są lampy wyposażone w obrotowe ramię lub główkę, pozwalające kontrolować powierzchnię oświetlenia. Warto, by w domowym gabinecie znajdowały się co najmniej dwa źródła światła – rozjaśniające i kierunkowe. A co z kolorem oświetlenia? Zaleca się, by światło do pracy miało „temperaturę barwową” 5400 K. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja lampy. Warto pamiętać, by odległość między żarówką, a oświetloną powierzchnią nie była większa niż 35 mm. Tylko w ten sposób lampa oświetli odpowiedni miejsce pracy i będzie zapobiegać szybkiemu przemęczaniu wzroku.