Czasem stawiamy przed sobą wyzwanie urządzenia przestrzeni, na która nie mamy pomysłu. Chcemy wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty. Zanim tego dokonamy warto wiedzieć, czego możemy oczekiwać po wykonaniu zadania.

Z projektem jest, jak z mapą, zatem powinien zawierać legendę, abyśmy mogli zrozumieć co to są te znaczki i symbole, jakie widzimy przed sobą.

Ważny jest projekt koncepcyjny, czyli płaski rzut architektoniczny. Zwróć uwagę, czy w czasie zebrania materiałów projektant dokładnie obejrzał przestrzeń i zinwentaryzował ją. Drugim elementem jest wywiad z właścicielem, poznanie jego oczekiwań, czyli Twoich. Ze swojej strony możesz kilka dni przed spotkaniem zagospodarować kartę na notatki, czy zeszyt a potem spisać to i jako potwierdzenie rozmowy przekazać. Dzięki temu unikniesz sytuacji w stylu „zapomniałem panu powiedzieć”.

Gdy zamawiasz tylko projekt, wówczas architekt powinien podpowiedzieć Ci kolory i materiały, z których możesz wykonać remont.

Kolejny krok to wizualizacja, w której bardzo pomagają komputery. Możesz obejrzeć w wirtualnej przestrzeni jak to wszystko będzie ze sobą grało. To też kolejny etap na omówienie rozwiązań i pomysłów, znalezienie najlepszych wariantów. Jest to możliwe dzięki konkretnym propozycjom, kolorom, meblom, wyposażeniu, etc. Wprowadzenie poprawek zajmuje mnóstwo czasu, zatem jeszcze raz wspomnimy – warto jak najwięcej uzgodnić przed zaprojektowaniem wizualizacji.

Trzeci element to rysunki wykonawcze. Są one ważnie nie tyle, co dla zamawiającego a bardziej dla wykonawców, którzy będą plan realizować. Jest to rzut budowlany (np. układ ścian), rzut podłóg (np. cała powierzchnia, wielkości płytek), rzut sufitów (np. zabudowa sufitu, sufit podwieszany), rzut zmian w instalacji wod-kan (np. parametry grzejników), rzut elektryki (np poza punktami elektrycznymi, też TV, czy telefon), rzut łazienki (m.in. z układem elementów, rozmiarami płytek).

Cenna jest także tabela materiałowa i opracowanie stolarskie. Jest to spis potrzebnych materiałów, ich ilości i innych parametrów. Bardzo ważne dane potrzebne do wyceny planowanych zmian architektonicznych.

Na tym kończy się etap projektowania. Jeśli klient sobie życzy, architekt może dalej prowadzić nadzór autorski.