Wrócimy z sierpniu z wakacji, rozstawimy w zakamarkach pamiątki i pozostaną nam wspomnienia. Czas jesienny nie jest tak statyczny, jak się wydaje. Natura dostarcza wtedy sporo możliwości dla kreatywnych ludzi. Warto pamiętać, że z wakacji możemy przywieźć także zboże od gospodarza, ususzyć kwiaty. Jakie dekoracje jesienne będziesz mieć u siebie?

  • Wieńce do powieszenia na drzwi, nad kominkiem lub na ścianie zamiast obrazu, który się nam znudził. Wykonuje się je na bazie koła z gąbki, wikliny lub według własnego pomysłu albo splotu roślin taką samą metoda jak robi się w dzieciństwie wianki z koniczynek.
  • Świece są doskonałym pomysłem na wykorzystanie tanich zwykłych białych świec, najlepiej tych o większej średnicy. Własnoręcznie wykonana świeca cynamonowa to nie tylko nastrój powodowany ciepłą barwą światła, ale też przypominający sezon jabłkowy, czy piernikowy zapach. Laski cynamonu stawiamy pionowo przy świecy związujemy je estetyczną wstążką. Wosk nagrzeje się i w ten sposób wydobędzie z cynamonu jesienny aromat. Alternatywnym pomysłem jest wykorzystanie małych dyni dekoracyjnych. Czasem nie wiemy co z nimi zrobić a ułożenie na zasadzie kompozycji z martwej natury nie zawsze jest tym, co byśmy chcieli mieć. Oryginalną inspiracją jest wydłubanie w dyni otworu na podgrzewacz.
  • Jesienny stół. Bierzesz ślub, lub czeka Cię inna impreza rodzinna. Wykorzystaj warzywa i suszone kwiaty. Główka kapusty jest doskonałą ikebaną, możesz nawet na niej przykleić suszone kwiaty, okryć ją liśćmi. Dekoracyjna sałata, czy kalafior z powodzeniem zastąpią kwiaty w wazonie.
  • Jabłka i gruszki – zamiast trzymać w lodówce, połóż na oknie zacienionego pokoju – piękna dekoracja, może być uzupełniona kolorowymi liśćmi klonu!
  • Doniczka w szklanym wazonie – to pomysł całoroczny, jednak wyjątkowo prezentują się w takim pojemniku wrzosy. Na dno wsypujemy ziemię i wsadzamy roślinę. Wszystko widać, wrzosy uwielbiają słońce, jak zakwitną stworzą atmosferę.
  • Kompozycje z liści. Z kolorowych jesiennych liści i gałązek można tworzyć mozaiki i kompozycje, umieszczając je w ramkach, na podkładkach i wieszając potem na ścianie. Podobnie w przypadku bukietów.
  • Dekoracja przy posiłku. Serwetka na sztućce, jeśli jest przewiązana wstążeczka, można pod nią włożyć małą gałązkę jarzębiny.
  • Wnętrze piwniczne, zamkowe, pub – pięknie komponują się wiaderka i doniczki metalowe, w nich można posadzić jesienne rośliny. Na ceglanej ścianie powiesić pęczki suchej lawendy.
  • Rośliny, które nie są suszone, można wbić w gąbkę do kwiatowych kompozycji. Jest to tez jedna z metod suszenia kwiatów. Gąbkę namacza się i nie dolewa już wody. W ten sposób rośliny zasuszają się stopniowo. Pamiętajmy jednak, aby nie były narażone na intensywne słońce. Miejsce, w którym postawimy dekoracje powinno być zacienione.
  • Lampki LED w kształcie kulek zyskują na popularności, klosze mogą być wykonane z materiałów, rattanu, czy papieru.