Kuchnia nie musi być rustykalna, w ecru, beżach, albo skandynawska w szarościach, czy minimalistyczna w bieli. Warto przełamać ta przestrzeń odrobiną szaleństwa. Jest to ważne miejsce o poranku, energetyczny kolor pozwoli lepiej zacząć dzień.

Gdzie może być kolor w kuchni?

Kolorowy brzeg frontu i blatu. Brzegi mają rozmaite wysokości, może być to kilka lub nawet kilkanaście centymetrów. Rzadko zwracamy uwagę na to miejsce, przełamanie go kolorową okleiną, doda charakteru przestrzeni. Żadna rola zamieni się w dekoracyjną.

Kolorowe naczynia i sztućce to najprostsze rozwiązanie na ożywienie kuchni. Przełamuje nie tylko wystrój, ale pozwala tworzyć ciekawe aranżacje stołu.

Kolorowe wnęki to pomysł przyniesiony z salonu. Wnęką może być otwór w ścianie zrobiony na kształt mebla – półki. Druga możliwość to szafeczka o charakterze modułu, którym można uzupełnić półkę. Kolory wnęk mogą być jednolite lub z wybranymi motywami albo wzorem geometrycznym na najgłębszej ścianie.

Kolorowe panele umieszczane na ścianach między meblami, mogą mieć kolor, albo nawet zdjęcie np. owoców, kawy, wsi. Panel może być osłonięty szkłem lub pociągnięty kolorowym laminatem, w zależności od upodobań.

Kolorowe kafelki – zamiast piaskowych, białych kwadratów, mogą być kolorowe, nie muszą być wszystkie.

Kolorowe szafki – trzymając się modułów lub całych szaf, mogą być postawione lub powieszone w całości wykonane w innym kolorze. Warto je wykorzystać do przechowywania atrakcyjnej zastawy. Mogą tu stać książki kucharskie.  To prosta metoda na wyeksponowanie tego, na czym nam zależy.

Kolorowe meble ruchome – analogicznie do szafek, można mieć stolik pomocnik, krzesła, w innym kolorze niż większość kuchni. Tego typu wyposażenie łatwo wymienić, gdy się znudzi, zepsuje, przestanie być modne.

Kolorowy blat – może zamiast tylko brzegu, warto cały blat wykonać w żywym kolorze, odświeżającym przestrzeń. Może być nawet jedynym kolorowym akcentem w całym pomieszczeniu lub aneksie.

Wreszcie kuchnia może być tradycyjna, minimalistyczna, ale ściany pomalowane wiosenną zielenią, soczystą pomarańcza, albo buraczkiem. Oferta farb odpornych na specyficzne kuchenne warunki jest coraz bogatsza. Tym bardziej warto, aby w pokoju z aneksem podzielić przestrzeń właśnie kolorystyką ścian.

W tych wszystkich możliwościach warto pamiętać o jednej rzeczy – aby nie przesadzić. Kuchnia to jednak odpoczynek po pracy, poranne odprężenie w dzień wolny. Nie można tutaj przesadzić, jak w pokoju dziecięcym.