kuchnia

Udowadniamy, że mała kuchnia może być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Jakich reguł przestrzegać, by efekt był zdumiewający? Poniżej przedstawiamy 5 z nich.

Kolorystyczne triki sprawią, że aranżowana kuchnia wyda się optycznie większa niż jest w rzeczywistości. By uzyskać taki efekt, należy pomalować ściany na jasne kolory. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie jednej ze ścian inną, bardziej zdecydowaną barwą – farby lub tapety. Warto też postawić na jasny kolor podłóg i pomalować listwy podłogowe jaśniej niż same ściany w pomieszczeniu.

Jak w każdej kuchni, także w tej małej, warto wyznaczyć strefy na przygotowywanie posiłków, przechowywanie naczyń i produktów oraz zmywanie. Niezwykle ważny jest wybór mebli. W niewielkiej kuchni punktem centralnym powinien być duży blat, spełniający wiele funkcji. Zaleca się również, by zrezygnować z otwieranych skrzydłowo drzwiczek, które zabiegają sporo miejsca. Zamiast nich, lepiej sprawdzą się osłony przesuwne i żaluzje. Popularnym rozwiązaniem dla małych kuchni są też szafki i stoliki na kółkach oraz półki nad blatem, dzięki którym można mieć pod ręką wiele drobnych sprzętów kuchennych.

Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest sprzęt AGD, bez którego nie wyobrażamy sobie przygotowywania posiłków. W przypadku kuchni o ograniczonym metrażu, musimy iść jednak na pewne kompromisy. Jeśli kupujemy zmywarkę, warto wybrać zlew jednokomorowy, który pozwoli na dużą oszczędność miejsca. Jeśli rzadko mrozimy jedzenie, wystarczy nam lodówka z małym zamrażalnikiem. Doskonałą opcją są też urządzenia wielofunkcyjne, takie jak piekarnik z funkcja mikrofalówki.