Kuchnia jest częścią każdego domu i mieszkania. Często nazywana jest sercem domu, bo tu toczy się życie rodzinne a nierzadko przesiadują goście. Funkcjonalne urządzenie wnętrza lub aneksu pozwala na ułatwienie szeregu kuchennych prac. Jak mawia każda perfekcyjna pani domu, dobra organizacja jest kluczem do sukcesu…

Pierwszym krokiem urządzenia wnętrza jest jego dokładne wymierzenie. Druga czynność to wstępna decyzja o tym, czy wykonujemy zabudowę, zamawiamy meble na wymiar, czy decydujemy się na jakiś gotowy zestaw. Trzeci krok to rozrysowanie swojej wizji. Czwarty nie jest konieczny, ale warto się nim posiłkować i skorzystać z rad lub całościowej profesjonalnej pomocy projektanta.

Ogromną zaletą zakupienia zestawu np. powystawowego jest jego cena i bardzo często wliczony w nią zestaw dodatków, jak oświetlenie i np. wkłady do szuflad. W tym ostatnim wariancie nadal warto pozostawić sobie pole manewru do pomieszania kolejności szafek. Być może te z wystawy dla nas nie będą zbyt poręczne.

Wróćmy do etapu projektowania. Samodzielnie możemy zastanowić się, jaki układ będzie dla nas wygodny. W tym momencie bierzemy po uwagę strefy w kuchni. Szczególnej uwagi wymaga przygotowanie posiłków, przetwarzanie ich oraz zmywanie. W domyśle pozostaje oczywiście przechowywanie, gdzie organizacja ma gigantyczne wręcz znaczenie dla wszystkich czynności wykonywanych w kuchni.

Przechowywanie uwzględnia specjalne warunki, jak np. lodówka i zamrażarka. Tutaj decydujesz o zabudowie lub wolno stojącym AGD. Drugi aspekt to magazynowanie, w ramach którego wymaga się braku dostępu światła, czyli szafki i szuflady. W przypadku małych kuchni i aneksów warto wziąć pod uwagę urządzanie wnętrza wzwyż a nie w szerz, gdzie na samej górze wstawiamy coś mniej potrzebnego, używanego okazjonalnie a na wyciągnięcie ręki to, czego używamy najczęściej. Jeśli będziemy chcieli mieć obok piekarnika jakieś szafki lub szuflady, to warto przechowywać w nich żaroodporne naczynia, foremki, czy suche produkty typu makaron, ale też oleje. Nie boją się one wysokich temperatur.

Do przygotowywania posiłków potrzebujemy przede wszystkim tzw. blatu roboczego, czyli najlepiej pustej przestrzeni, gdzie na czas kuchennych prac powyjmujemy wszystko to, co jest na potrzebne. Najczęstsza lokalizacją jest wyspa/półwysep albo część kuchenna przylegająca do ściany między innymi sprzętami. Gdy mamy do dyspozycji duży metraż, taki blat roboczy może być rozmieszczony fragmentarycznie między wszystkimi strefami. Tutaj bierzemy pod uwagę takie czynności, jak krojenie, ucieranie, ugniatanie.

Przetwarzanie to nic innego jak gotowanie i pieczenie, czy podgrzewanie. Zatem uwzględniamy tu duże AGD typu kuchenka, płyta indukcyjna, piekarnik, mikrofalówka ale też okap kuchenny. W okolicach powinny być miski, robot kuchenny, przyprawy, garnki, wszystko to co usprawnia najbardziej twórczą kuchenną pracę.

Zmywanie i czyszczenie jako strefa powinno być w możliwie centralnej części w tradycyjnym i powszechnym rozwiązaniu, czyli kosz na śmieci pod umywalką, obok umywalki zmywarka. Nad umywalką suszarka na naczynia. Można tez pomyśleć o zagospodarowaniu w tej strefie miejsca dla chemii, jak płyn do naczyń, tabletki do zmywarki, środki do czyszczenia piernika. Wszystko zabezpieczone przed dostępem dzieci.