Mały metraż kuchni wcale nie przekreśla oryginalnej i praktycznej aranżacji wnętrza. Wiadomo, że nie zmieści się w niej wiele rzeczy, ale przy odrobinie zmysłu projektanta i wyobraźni można nawet na małej przestrzeni wyczarować praktyczne i komfortowe wnętrze. Jak to zrobić?

Optycznie powiększamy

Zamiast użalać się nad tym, jak mało mamy miejsca do perfekcyjnego urządzenia kuchni, trzeba ją przede wszystkim optycznie powiększyć. Należy zadbać o jasną kolorystykę podłóg i ścian, bo tylko wtedy wnętrze będzie wydawać się większe i radośniejsze. To samo tyczy się innych powierzchni, np. płytek czy mebli. Im więcej bieli czy pastelowych kolorów, tym więcej miejsca, oczywiście wizualnie. Bardzo dobrze sprawdzą się także połyskliwe wykończenia i gładkie faktury. Kuchenne szafki czy blaty powinny być jasne i błyszczące, wtedy całość będzie spójna i wyraźnie otworzy przestrzeń. Nada jej lekkości.

Z kolei płytki umieszczone np. nad zlewozmywakiem czy przy kuchence powinny mieć kształt dużych kwadratów. Taki trik optyczny również będzie ładnie poszerzał wnętrze, nadając mu subtelnej elegancji. Urządzenie małej kuchni nie nadszarpnie znacznie domowego budżetu, dlatego można pozwolić sobie na droższą glazurę i meble, aby wystrój przyciągał uwagę gości i cieszył „oko” domowników.

Kolejnym ciekawym pomysłem na optyczne powiększenie przestrzeni jest umieszczenie fototapety w kilku miejscach na ścianie, np. nad blatem czy nad stolikiem. Tapeta z głębią stworzy także wyjątkowy klimat i niebanalny dekor. Oczywiście trzeba ją przykryć szkłem, aby nie zniszczyła się pod wpływem pary czy innych szkodliwych czynników.

Detale też są ważne

Mała przestrzeń musi być wolna od zbędnych ozdób i ekstrawaganckich dodatków, typu: srebrne uchwyty czy klamki. Dekor jest bardzo ważny, owszem, ale delikatny, wpisujący się subtelną elegancją w tło pomieszczenia. Wystarczy jeden obrazek na ścianę czy ozdobna lampa kuchenna na blacie i to wszystko. Przestrzeń powinny dekorować zwykłe sprzęty, takie jak czajnik, zastawa stołowa,  czy choćby dekoracyjne ściereczki. Mogą być w delikatnie mocniejszym odcieniu od innych sprzętów, a także ozdobione ciekawymi wzorkami czy aplikacjami. Generalnie jednak trzeba zadbać o to, aby wystrój kuchni był utrzymany w jednolitej kolorystyce. Feeria barw w małym wnętrzu nie jest mile widziana, a rodzi jedynie chaos  i nieporządek.

Warto też zamontować lustro,  koniecznie w wersji pionowej, np. pod szafką i nad blatem, lub po przeciwnej stronie mebli. Mogą to być niezbyt duże przeszklenia, które będą ładnie dekorować i odwracać uwagę od ścian. Podobne zadanie spełnią pionowe pasy zrobione z tapety lub płytek czy innego gładkiego materiału. Takie rozwiązanie również będzie wizualnie wydłużać kuchnię.

Światłem można modelować wnętrze wedle uznania. Kto zrobi to umiejętnie, ten zyska bardzo dużo.  Mała kuchnia musi być perfekcyjnie oświetlona lampą główną z mocnym i najlepiej naturalnym źródłem światła. Zbyt ciepła barwa żarówki sprawi, że kolory staną się trochę mdławe, a meble i dekor nie będą dostatecznie wyeksponowane. Nie można też zapominać o małych światełkach, np. kinkietach czy reflektorkach, które będą oświetleniem dekoracyjnym i praktycznym. Mała kuchnia stanie się jeszcze bardziej klimatyczna i jasna, kiedy oprawa okienna będzie ozdobiona delikatnymi firanami czy roletami. Zasłony i żaluzje raczej nie powinny dekorować małych pomieszczeń, bo jeszcze bardziej będą je przytłaczały.

Meble

Przy meblowaniu małej kuchni istnieje kilka złotych zasad. Mebli ma być jak najmniej i powinny spełniać więcej niż jedno zadanie. Szafka na kółkach, którą można wsunąć pod stolik, wysuwany blat zamiast stołu, czy meble na nóżkach, aby podłoga była uwolniona. Oprócz tego warto postawić na przeszklenia i chromowania, aby nadać przestrzeni lekkości. Z kolei otwarte szafki będą tworzyć głębię, będą  wydłużać lub poszerzać pomieszczenie. Liczy się także system otwierania szafek, np. obrotowe, wysuwane, przesuwne drzwiczki, czy typu żaluzjowego – funkcjonalne i designerskie.

To tylko część propozycji, które można wykorzystać przy aranżowaniu małego wnętrza kuchni. Umiejętne zagospodarowanie wnętrza da oryginalne efekty wizualne i sprawi, że pomieszczenie będzie funkcjonalne i eleganckie. Każda kuchnia powinna być miejscem przytulnym i komfortowym. O tym należy pamiętać przy jej urządzaniu.