Czy kuchnia w bloku musi być szara, nudna i mało praktyczna? Absolutnie nie! Na każdy metraż można znaleźć patent, aby nawet najmniejsze pomieszczenie zachwycało pod względem aranżacyjnym i użytkowym. Wystarczy zrobić dobry projekt, kupić odpowiednie meble i dopasować kolorystykę ścian, podłóg oraz dekoru, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Barwa ma znaczenie!

Dobór kolorów w małej kuchni to najważniejszy punkt podczas urządzania takiego wnętrza. Tylko jasne barwy wizualnie poszerzą przestrzeń. W innym przypadku kuchnia stałaby się miejscem przytłaczającym, takim, w którym nie czuje się pełnego komfortu i  przytulności. Nie można sobie jednak na to pozwolić, wiedząc, że jest wnętrze wyjątkowe w każdym domu. Tu przygotowuje się posiłki, czasami zasiada do stołu – dlatego kuchnia musi być przyjazna i funkcjonalna dla każdego domownika. Jakie więc powinno być wybarwienie ścian? Najlepiej białe, beżowe lub w kolorystyce lekko pastelowej. Sprawdzi się m.in. chłodny błękit i delikatne aplikacje, np. kwiatowe na ścianie (jednak tylko miejscowo). Wnętrze nabierze wewnętrznej energii i stanie się  miejscem wyjątkowo przytulnym. Ciekawym rozwiązaniem może też być umieszczenie nad blatem kuchennym, a pod szafkami, poziomego pasa fototapety 3D, pokrytej szkłem. Sprawdzą się także efektowne szklane panele, ostatnio bardzo popularne.  Mogą przedstawiać owoce lub jakiś krajobraz z perspektywą, co znacznie ożywi kuchnię, ale też ją optycznie powiększy.

Podłoga – jasna i drewniana

Podłoga drewniana, koniecznie jasna (najlepiej o kilka tonów jaśniejsza lub ciemniejsza od ogólnego tła)  do małej kuchni byłaby świetnym rozwiązaniem. Dlaczego? Po pierwsze będzie tworzyć z kolorystyką ścian jedną spójną całość. Drewno, jak wiadomo, tworzy klimat bardzo ciepły i nawiązuje do związków z naturą, dlatego tak wiele osób ceni sobie ten surowiec, wykorzystując go do tworzenia ciekawych aranżacji. Szczególnie w połączeniu z bielą tworzy udany mariaż. Musi być to jednak bardzo dobrej jakości drewno i dobrze zaimpregnowane, ponieważ będzie narażone na kontakt m.in. z wilgocią i na większe zabrudzenia niż w salonie.

Ciekawym pomysłem na podłogę w kuchni będą też panele podłogowe lub płytki ceramiczne, imitujące drewno lub inny surowiec. Są eleganckie i wodoodporne, dlatego nie ma obawy, że za jakiś czas będą zniszczone i konieczna stanie się wymiana na nowe. Oczywiście najlepiej, aby były duże i jasne, optycznie poszerzające przestrzeń.

Meble – jasne i odpowiednio ustawione

Fronty mebli powinny być jasne o gładkiej i błyszczącej fakturze. Mogą być przeszklone – przeźroczyste lub zmleczone, z drzwiczkami otwieranymi do góry lub obrotowe. Efekt głębi stworzą szafki i półki otwarte, na których warto postawić jakiś element ozdobny, np. klasyczną lampę z mosiądzu czy stylową misę. Najlepiej, aby wybarwienie dodatków było mocniejsze o kilka tonów od kolorystki kuchni lub w podobnym kolorze, ale mocnym, który ożywi wnętrze i skupi na sobie uwagę.

Warto też pomyśleć o tym, aby takie sprzęty jak lodówka czy drobniejsze AGD typu mikrofala włączyć w zabudowę. Mniejsze sprzęty można umieścić na ścianach we wnękach. Korzystnie w małej kuchni będą prezentować się wysuwane blaty czy meble na kółkach, które można wsunąć pod stolik.

Kropka nad „i”

Nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu, Musi być jasne, aby nie tworzył się ponury nastrój, w którym będą kryły się w półcieniach meble i sprzęty. Dobrze też umieścić oświetlenie funkcyjne nad blatem i np. nad stolikiem. Przy listwie podłogowej warto zamiesić kilka kinkietów, których światło skierowane do góry będzie optycznie poszerzało przestrzeń.

Pomysłów na małą kuchnie w bloku jest mnóstwo. Wystarczy zrobić dobry research, trochę pomyśleć, aby efekt był rewelacyjny.