Jeszcze do niedawna wykorzystanie palet w ogrodzie byłoby czymś abstrakcyjnym. Dzisiaj z powodzeniem palety zastępują ogrodowe meble i tarasowe posadzki. Można na ich bazie komponować całkiem ciekawe i na pewno niebanalne aranżacje, które są praktyczne i o dziwo… mocno komfortowe.

Palety i twój taras

Może być stylowo i wygodnie, kiedy palety będą podstawowym elementem wyposażenia tarasu czy werandy, ale tylko wtedy, gdy zaaranżujesz go perfekcyjnie. Mieć, a zrobić coś wyjątkowego i z powodzeniem używać, to dwie różne historie, dlatego tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć kwestię projektu. Czym są palety? Chyba każdy wie, że to drewniane zbitki drewna służące do przewożenia towarów, np. w magazynach czy w olbrzymich halach handlowych. Są mniejsze, większe, lżejsze i cięższe, różnią się też odstępami desek przybitych bliżej lub dalej od siebie. Kto by pomyłaś, że palety mogą stać się fundamentem pod budowę tarasu i mebli ogrodowych oraz że będą wyglądać naprawdę bardzo unikalnie? Teraz już wiemy, że tak jest i każdy, kto ma odrobinę zmysłu potrzebnego do aranżacji wnętrz, poradzi sobie świetnie z paletami, implementując je do swoich projektów zagospodarowania tarasu czy werandy.

Wybierz i dokładnie oczyść

Palety można kupić za 10-25 zł za sztukę, dlatego warto poszukać i nabyć je po tak lukratywnej cenie. Wystarczy popytać w różnych zakładach, magazynach, składach drewna czy na placach budowy. Możesz też zamówić przez Internet. Niestety, kupione palety w stanie surowym, mają drzazgi i są nieszlifowane, dlatego trzeba je przygotować do użytku. Po ułożeniu na betonowych bloczkach lub na grysiku, czy każdym innym dobrze przygotowanym podłożu, wyglądają bajecznie. Ekologiczne, pachnące drewnem i o prostej formie – to wszystko sprawia, że ładnie wpisują się w aranżację tarasów w stylu eko czy industrialnym. Oczywiście trzeba je dobrze oczyścić, wypoziomować i pomalować, aby zrobić z nich wyjątkowy podest na każdy ogrodowy taras. Zawsze można zamówić fachowca, który zrobi to perfekcyjnie, ale jeśli tylko masz pomysł i trochę umiejętności, satysfakcja z wykonania takiej podłogi jest bezcenna. Niektórzy przykrywają palety deskami, inni zostawiają je bez ingerencji w ich strukturę. Wszystko zależy od upodobań i konceptu na ogólny wystrój tarasu.

Jakie meble z palet?

Tutaj wybór jest bardzo duży, szczególnie jeśli przygotowuje się je samodzielnie. Wystarczy trochę kreatywności, aby z kilku palet stworzyć rzeczy oryginalne i dopasowane do stylistyki tarasu i ogrodu. Typowy zestaw must have to stolik kawowy i kanapa oraz stylowe drewniane pufy. Każdy z tych mebli musi być przykryty miękkim siedziskiem np. z gąbki tapicerskiej, natomiast zewnętrzna tkanina powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dorzucenie kilku poduszek i koca jeszcze bardziej zwiększy komfort siedzenia, ale też będzie tez ciekawym dekorem. Możesz trochę poeksperymentować, układając różnokolorowe poduszki w kilku rozmiarach. Porozrzucane na paletach również dodadzą każdej przestrzeni niepowtarzalnego smaku. W ogólny wystrój płynni wpiszą się kwiaty umieszczone na paletach, ale też mały wertykalny ogródek czy zielnik. N bazie palet warto tez zrobić małe skrzynki, które będą praktycznym pojemnikiem na drobiazgi, a przy okazji ciekawą formą dekoracji.

Co zyskasz?

Meble z palet wyglądają naprawdę zjawiskowo  i są ekologiczne. Kolejna kwestia wiąże się z ekonomią, ponieważ palety są o wiele tańsze niż tradycyjne  meble ogrodowe. Za ich pomocą stworzysz przytulny kącik relaksu, mocno związany z naturą. Prosta forma takich mebli pozwoli urządzić wnętrze w stylu eko, industrialnym czy loftowym.